Hey Amigo! Come to Beşiktaş

Futbolu ve yaz dönemi transfer hareketliliğini takip eden olduysa eğer farkındadır, artık futbolda transfer açıklamanın yeni bir trendi var. Transferi resmi sosyal medya hesaplarından sürprizlerle açıklamak.  Yanılmıyorsam bunu ilk başlatan -veya ilk yaygınlaşmasına sebep olan- AS Roma oldu. 30 Haziran’da Lorenzo Pellegrini transfer haberini sosyal medya hesapları üzerinden yayınladıkları şık bir sürpriz video ile açıkladılar. (Video için tık.)

Alışılmışın dışında yapılan bu transfer açıklaması da haliyle viral olarak epey yayıldı ki normalde Pellegrini transferini duymayacak biri olarak bana da ulaşmış oldu bu haber. Daha sonra yine Sevilla bu şekilde yakın zamanda yine Jesus Navas transferini açıkladı. (Tık.) Arada yine şu an aklıma gelmeyen bu şekilde birkaç transfer açıklaması daha oldu yanılmıyorsam. Oldukça başarılı olarak hazırlanmış bu içerikler, yayıldıkça yayıldı ve bu durum takımların marka değerlerine elbette ki yansıdı.

Gelelim yazıyı yazma sebebine. Beşiktaş geçtiğimiz zamanlarda yaptığı Pepe transferini üstteki örnekler kadar yaratıcı olmasa da ilk olarak Instagram’da paylaştığı bir Instastory ile duyurdu. Elbette bir sürprizdi fakat yaratıcılıktan uzak olması sebebiyle pek değer görmedi. Dün ise Alvaro Negredo transferini mükemmel bir şekilde duyurdular. Pepe’nin takıma gelişinde epey etkisi olan “come to beşiktaş” fenomeni kullanılıyor videoda ve Quaresma Pepe’yi arıyor, Pepe ise Negredo’yu ve oyuncular birbirlerini Beşiktaş’a çağırıyor. Kurgu son derece iyi fakat video saçma derecesinde bir amatörlük içeriyor ki videoyu belki de mükemmelleştiren bu oluyor. Hani internette ara ara troll videolar olur da izledikçe izlersiniz saçma bir haz duyarsınız ya öyle bir video. Sonuç olarak çok beğenildi video ve Twitter’da trend oldu ve milyonlarca kişiye bu transfer haberi ulaşmış oldu. Aşağıda birkaç örnek sunayım.

Sporf sayfası Twitter’da 1 milyonun üzerinde takipçiye sahip ve bu videoyu paylaşıyor, altta da tabi mükemmel yorumlar dönüyor.

Yine Telegraph Football’da videoyu yayınladı.

Bugün Twitter Moments isimli resmi hesap bile bu videoyu yayınladı ve “Eğer bugün telefonunuz çalarsa, sizi arayan #ComeToBesiktas diyecek bir uluslararası bir futbol yıldızı olabilir.” şeklinde not düştü.

Resmi sayfadaki Tweet bile an itibariyle 45 binin üzerinde Retweet, 63 binin üzerinde ise like aldı.

Burada sayamadığım onlarca spor hesabı ve #ComeToBesiktas hashtagi altında ise çeşitli geyikler dönüyor transfer hakkında. Bütün bunlarla tahmini olarak Beşiktaş’ın kaç kişiye ulaştığını belirtmeme gerek bile yok sanırım. Sonuç olarak artık yeni bir fenomenimiz var, “hey amigo, come to beşiktaş”.

Sosyal medyanın marka değerine etkisi üzerine mükemmel bir güncel örnek. Beşiktaş’ın sosyal medya ekibini futbol transfer dünyasındaki bir trende bu kadar çabuk adapte olabildikleri ve takım için bir katma değer yaratabildikleri için tebrik etmek gerek.

Bu İçeriğe Bir Yorum Yapın