Başarısızlık Kabul Edilebilir…

…ama denememek asla. Sözün sahibi Michael Jordan. Mükemmel bir söz. Hayatıma bazı zamanlarda da yön vermiştir bu söz. Bu yüzden blogu ilk açtığımda da sağda Quote bölümüne hiç tereddüt etmeden bu sözü yapıştırdım. Bana göre bir şeyde başarısız olmak gerçekten kabul edilebilir bir şeydir fakat onu denememek asla kabul edilmeyecek bir şeydir. Neden yazıyorum bunları şimdi? Yaptığım inanılmaz saçma bir şey yüzünden.

Geçtiğimiz günlerde şehir dışında doktora sınavım vardı. Kalktım işte erkenden, günübirlik gideceğim, hava cehennem gibi. Çektim altıma şort, üstüme tişört. Gideceğim yere gittim sınav saatini bekliyorum. Yanımdaki arkadaş “bu kılık kıyafet ne lan” dedi. “Ne var ki alt tarafı yazılı sınav mülakat olsa neyse…” dedim ki o an kafamda saniyelik şimşekler çaktı. Yazılı sınav falan yoktu, düpedüz mülakattı. O an anlık düşünceler kafamdan geçti. Hemen bir yer bulayım kıyafet alayım dedim. Okulun çevresinde bu ihtiyaca yönelik hiçbir yer yoktu. Taksiye binip merkezi bir yere gideyim, zaman yoktu. Hemen enstitü sekreterliğini aradım. Dedim işte kıyafete çok dikkat ediliyor mu falan. Bence gelmeyin öyle ama siz bilirsiniz dedi. Aha sıçtık. Dedim tamam gitmeyeceğim ben bu sınava. Yanımdaki arkadaşa “işte gezmiş oluruz seni görmüş olurum falan sıkıntı yok” dedim. Daha sonra işte aklıma yine başlıktaki söz geldi. Kendi kendime “deneyeceğim” dedim, ne olacak sanki? Millet takım elbiseyle falan olur ben yanlarında şort tişörtle rezil olurum en fazla dedim. Bir daha nerede göreceğim ki onları sonuçta?

Uzatmayayım. Kalktım gittim, girdim mülakata. Karşımda 4 tane hoca. Prof mudur Doçent midir bilmiyorum. Öncelikle sözü ben istedim, durumumu anlattım. Açıklaman için teşekkür ederiz dediler. Başladılar gayet normal mülakata. Gayet de iyi geçti. Çıkarken “ulan kıyafet sıkıntısı olmasaydı kabul alırdım herhalde” dedim kendi kendime. Dün sonuçlar açıklandı. Mülakata girenler arasında en yüksek puanı ben almışım.

Şu an aldığım keyif tahmin edilemez. Başta girmeyi bile düşünmediğim sınavda en yüksek puanı almak… Başarısız olma ihtimalini göze almayıp denemek ve başarmak. Destansı bir başarı olmayabilir ama düşününce gerçekten iyi hissettiriyor. Bu kadar satır arasında demem o ki, başarısızlığı asla kabul etmeyin. Deneyin. Başarısız olacağınızı bilseniz de deneyin. Kendinize güvenin. Yazıyı bitirirken bir destek de Samuel Beckett’tan alayım. Bir kere deneyin, yenilin. Bir kere daha deneyin, bir kere daha yenilin, daha iyi yenilin.

Bu İçeriğe Bir Yorum Yapın